Tantsulavastuse loojana panen paratamatult suure osa ennast oma loomingusse. Varasematele töödele tagasi vaadates võin väita, et minu värvinimetusi kandvad tantsulavastused on olnud mulle teraapia eest. Olen selle sarja loomises kasutatud teemade kaudu endast teadlikumaks saanud. Kogemusteks, mis puudutavad enamusi, on olnud kasvamine ühiskonnas (“Valge”), sooroll ja naiselik siseheitlus (“Punane”), surm (“Must”), eluring (“Roheline”), sünd ja sünnitus (“Kollane”), suhtlemine/kommunikatsioon (“Sinine”), põlvkondade vahetus (“Oranž”) ning ja augustis lavalaudadele jõudev kuulamisest, kuulmisest ja kuuletumisest rääkiv “Lilla”.
See sari sai pooljuhuslikult (või on kõik ikkagi ette ära otsustatud) alguse TÜ Viljandi kultuuriakadeemias õppides, kui panin ühele mustvalgele väikeste roosade detailidega minilavastusele nimeks “Roosa”. Nüüd saan öelda, et tookord olingi Loojana veel väga alguses. Täna teekond jätkub ja olen avatud uuele.
2024
HALL
Millal me laseme endil nutta, millal me peame nuttu lubatuks, milline nutt on lubatud ja mis üleüldse on nutt. Nutust lähtuvalt uuritakse ka emotsionaalseid sidemeid eri põlvkondade vahel, nutuga seotud helilisi ilminguid (itkulaulud) ja nutu emotsionaalset mõju. Mille pärast me nutame? Miks ja mis meid nutma ajab? Kas nutt võib, saab olla tervendav? Kas nutmine näitab nõrkust, tugevust, haavatavust, siirust, kõiki eelnevaid või hoopis midagi muud?
Lavastaja, koreograaf, etendaja: Kalli Pikas
Helilooja, etendaja: Triinu Taul
Dramaturg: Helena Krinal
Kostüümikunstnik: Tiina Pikas
Valguskunstnik: Imbi Mälk
Butafoor: Sandra Lange
Fotograaf, visuaalmaterjalide kujundaja: Eesi Raa
Video: Hanna Madilainen / HEM Visuals
Produktsioon: MTÜ Krinalmansour
2022
LILLA
Lavastus “Lilla” on koosloomelavastus, mille teemaks on kuulamine, kuulmine ja kuuletumine. “Lilla” on rännak, mil kahe etendaja saatel liigutakse mööda laste ja vanemate vaheliste suhete rägastikke, ekseldakse eneseotsingute udus ning saabutakse turvaliselt elujaatuseni. Iga etenduse vältel maalivad tantsijad oma kehadega ringikujulisele lava-lõuendile maali, justkui mandala, millele oma mõju, oma panuse saab anda iga publikuliige.
Lavastaja: Kalli Pikas
Koreograafid, esitajad: Raho Aadla ja Anna Kõivistik
Dramaturg: Helena Krinal
Helilooja, esitaja: Liis Ring
Kostüümikunstnik: Tiina Pikas
Visuaalmaterjalide kujundaja: Maritta Anton
Lavameistrid: Annes Hermann, Moonika Kõressaar, Jüri Pikas
Produktsioon MTÜ Krinalmansour
Kestus: 90′
2019
ORANŽ
“Oranž” on kaasaegse flamenko tantsu lavastus naiselikust küpsusest, soo jätkamisest ja põlvkondade vahetusest. See on justkui mesilaspere lugu, kus vana mesilasema annab teed uuele. Ruumi täidavad küpsed apelsinid, jõulised porgandid, mesimagusad lõhnad, Andre Maakeri elav muusika, Anu Tauli maagiline häälekõla ja flamenko teravad rütmid.
Laval: Kalli Pikas, Tiina Pikas, Duende Flamenkotantsu Stuudio
Muusikaline kujundus, elav esitus: Andre Maaker, Anu Taul
Valguskujundus: Emil Kallas
Kostüümid: Pikas Kostüümidisain
Butafooria: Annes Hermann, Moonika Kõressaar, Elise Nigul
Lõhnakujundus: Inna Sidoruk
Dramaturgiline tugi: Helena Krinal
Kaasproduktsioon: Duende Flamenkotantsu Stuudio, MTÜ Krinalmansour
2018
SININE
Aasta enne esietendust, kui lavateose idee täpsemalt kujunema hakkas, otsustasin, et sel korral tahan laval muusikainstrumentidena kasutada kastitrumme ja tantsijate enda hääli. Lavastus sai esitajate arvu tõttu alapealkirja “seitse sinist sinu silmis”. Esimest korda värvinimedega lavastuste sarja jooksul otsustasin lasta protsessil senisest enam ise kulgeda – sinine hakkas ennast looma ise nii kehadel, pilli mängides, hääles kui ka lõuendil. Igal esinejal koorus välja oma isiklik teema, mida oma keha ja hääle kaudu luua ning jutustada.s
Esitus, koreograafia, kostüüm: Kalli Pikas, Helen Kirsi, Erika Tamm, Anna Kõivistik, Hanna Eliisa Madilainen, Signe Tammekunn, Triinu Heinsoo
Muusikaline kujundus: Helen Kirsi
Video- ja valguskunstnik: Madis Nurms
Kaasprodutsent: MTÜ Tartu Suveteatri Selts
2016
KOLLANE
Sooloetendus, kus liikumiskeele, aga ka võimaliku sisu dikteerijaks olid minu isiklikud kogemusest eelmisest ja esitamise hetkel kantavast rasedusest. Seega oli laval tegelikkuses veel teinegi etendaja – minu tol hetkel veel sündimata tütar. Tegemist oli justkui krokiitunniga, kus alasti staatiline modell oli asendatud tantsijaga, mis tähendab, et tantsuetendust vaadates võib sellest tekkivaid emotsioone ja assotsiatsioone kohe ka kujutava kunsti meediumiga jäädvustada.
2017. aasta Eesti Teatri Aastaauhindade tantsuauhinna nominent.
Esitus: Kalli Pikas, Õnne-Pai Annuk
Heli: Riho Luhter, Kalli Pikas, Anna-Kalli Annuk
2013
ROHELINE
Lavastus „rohelisest“, ehk meist ja kõigest elusast meie ümber, sest üks ei eksisteeri teiseta ja kõik kaob selleks, et tekkida uuesti.
Laval: Anna Kõivistik, Anu Mets, Dairis Püvi, Dina Sõritsa, Erika Tamm, Kristina Avdonina, Mai Kukumägi, Tiina Tillo, Triinu Heinsoo
Muusika: Viiulitrio Midrid – Cathy Sommer, Lee Taul, Sänni Noormets
Vokaal: Maarja Soomre
Kostüüm: Tiina ja Kalli Pikas
Butafooria: Annes Hermann, Vladimir Brovin
Valguskunstnik: Emil Kallas
2012
PUNANE
Punane pilt, mis on punane. Puiselt punane, pehmelt punane, pealetükkivalt või siis piinarikkalt punane ja siis jälle pisike ja pai punane, puudustega või puudusteta punane… Ehk siis piisavalt punane, et pealkirjaks panna punane.
Lavastus naisena sündimisest, elamisest ja enese tundma õppimisest.
Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia koreograafi kutse lõputöö.
Laval: Anu Mets, Kalli Pikas
Muusikud: Kaarel Kuusk, Lee Taul, Mati Tubli, Markus Kohv
Butafooria: Kaido Torn
Kostüüm: Tiina ja Kalli Pikas
Valguskunstnik: Emil Kallas
Juhendaja: Raido Mägi
2011
MUST
Tants videol, mille loomise suurimaks mõjutajaks oli minu sõbra ja tantsija traagiline hukkumine. Liisbethi ja teiste maanteel hukkunute mälestuseks.
Tants: Kristel Kermes, Pavel Kutšinski, Jelena Melts, Sigrid Savi, Kaspar Seeblum, Karoline Suhhov
Kaamera ja montaaž: Pille Kannimäe
Muusika: Baby Dee – Waiting; Jan Jelinek: Palmen Aus Leder
Tugi: Helena Krinal
2011
VALGE
Lavastus mõjutustest, mis meie olemust läbi elu „värvivad“. Üksi ja puhta lehena sündimisest ühiskonnas kasvamise ja uue elu loomiseni.
Laval: Tiina Tillo, Katrin Kreutzberg, Liina Luik, Raho Aadla, Kristiina Vilipõld, Helena Krinal, Mari-Liis Eskusson, Maarja Tõnisson, Kalli Pikas, Reelika Nurmsoo ja Evan
Heli: Kalli Pikas, Kaur Kenk, Kadri Karu:
Kostüümid: Tiina ja Kalli Pikas
Butafooria: Kaido Torn
Valguskunstnik: Emil Kallas
Valge kast: Annes Hermann
2009
ROOSA
Tants meeste ära kasutamisest (mulle tundus, et mehed teevad seda ja miks siis mina ei või) ja uskumisest, et naised on võimelised kõik kingitused maha jätma ja koos lastega suhtest lahkuma, kui midagi ei meeldi. Minu esimene katsetus oma kehakeele, kaasaegse tantsu ja flamenkotantsu sidumisest, mis päädis pooljuhuslikult värvide sarja esimese lavastusega.
Laval: Raho Aadla, Tanel Vahi, Indrek Varik, Kalmer Liimets, Joonas Tagel, Kaido Torn, Kalli Pikas
Muusika: Argo Vals, Bon-Mojinos
Kosüümid ja butafooria: Tiina ja Kalli Pikas
Valguskunstnik: Kristjan Suits